Wrocław 10.10.2011r.
Czas oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych

Jak wynika z danych przekazanych przez Rzeczpospolitą z dnia 07 października 2011 w artykule "W hipotece sprawę załatwia się miesiąc" z roku na rok skraca się czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Obecnie każda nowa księga wieczysta wieczysta jest już zakładana w systemie informatycznym. Wersje papierowe są jeszcze w trakcie migracji, choć niektóre miasta praktycznie już ją zakończyły. Obecnie również każdą księgę wieczystą prowadzoną w systemie elektronicznym możemy przejrzeć w internecie w przeglądarce na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Paradoksalnie jednak pomimo informatyzacji najdłużej na wpis do ksiąg wieczystych trzeba czekać w dużych miastach. Na pewno dużo krócej czeka się niż było to na przykład dziesięć lat temu kiedy to na wpis czekało się conajmniej rok. Teraz średni czas oczekiwania na wpis wynosi odpowiednio:

- Sąd Rejonowy w Wołominie - 3 miesiące
- Sąd Rejonowy w Katowicach-Wschód - 0,3 miesiąca
- Sąd Rejonowy w Krakowie Podgórzu - 1,1 miesiąca
- Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście - 3 miesiące

Podczas wyceny nieruchomości rzeczoznawcy majątkowi mają obowiązek badać stan prawny nieruchomości. We Wrocławiu praktycznie wszystkie księgi wieczyste są już prowadzone w systemie elektronicznym, co znacznie ułatwia ten proces.Tutaj znajdziesz najświeższe informacje dotyczące rynku nieruchomości. Prawo, podatki, wydarzenia.


Sprawdź, czy nieruchomość której wycenę chcesz zamówić znajduje się w zasięgu naszej działalności.