Wrocław 13.10.2011r.
Nowa ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego

Sejm w dniu 31.08.2011r. uchwalił ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent już podpisał wspomnianą ustawę. Ustawa wchodzi w życie po upłynięciu 6 miesięcy. Chodzi o to, aby deweloperzy i banki były w stanie przygotować się na zmienione przepisy, bowiem ustawa wprowadza radykalnie zmienione reguły gry.

Obowiązkiem dewelopera będzie wydawanie specjalnego prospektu informacyjnego, w którym będzia zamieszczał informacje o sobie i inwestycji. Za podanie nieprawdziwych informacji lub zatajenie prawdziwych grozić będzie nawet więzienie. Dzięki takiemu prospektowi w sposób jasny i czytelny klient będzie mógł ocenić zalety i wady oraz ryzyko inwestycji w nieruchomość (przedsięwzięcie).

Kolejna zmiana to to, że deweloper będzie mógł przyjmować od klientów zaliczki tylko wraz z postępem inwestycji. Ustawa wprowadza również rachunek powierniczy w banku, który sprawdzi, czy firma wydaje je zgodnie z przeznaczeniem.

Nie wiadomo jeszcze jak te przepisy wpłyną na ceny mieszkań, wiadomo, że zapisy ustawy zwiększają koszty deweloperów i nakładają na nich nowe obowiązki. Deweloperzy będą chcieli jednak pewnie przerzucić te koszty na klientów.Tutaj znajdziesz najświeższe informacje dotyczące rynku nieruchomości. Prawo, podatki, wydarzenia.


Sprawdź, czy nieruchomość której wycenę chcesz zamówić znajduje się w zasięgu naszej działalności.