Wrocław 15.02.2012r.
Nowa ustawa "deweloperska"

29 kwietnia 2012r. wejdzie w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ustawa z dnia 16 września 2011r. wprowadza szereg obowiązków, które będą dotyczyły deweloperów a mają one zwiększyć ochronę klientów firm deweloperskich.
Jednym z takich rozwiązań, ma być wprowadzenie tzw. rachunków powierniczych. Pieniądze wpłacane przez klientów, będą deponowane na takim rachunku i wypłacane deweloperowi w miarę zwiększania się stanu zaawansowania budowy. Banki będą sprawdzać zakończenie prac każdego etapu prac zgodnie z harmonogramem i gdy wszystko będzie w porządku, pieniądze zostaną przelane. Najpewniej część obowiązków sprawdzania zakończenia pewnych etapów prac przejmą rzeczoznawcy majątkowi, którzy na zlecenie banków będą dokonywać takich sprawdzeń.
We Wrocławiu działa kilkudziesięciu deweloperów, każdego z nich będą obowiązywały nowe regulacje.
Aktualnie w prasie można znaleźć wątpliwości dotyczące pewnych zapisów ustawy. Jeden z nich polega na tym, iż zgodnie z ustawą klient będzie mógł odstąpić od umowy w przypadku nawet minimalnej zmiany powierzchni budowanego lokalu. Proponowana jest zmiana, która wprowadziłaby margines błędu rzędu np (+/- 2 proc.).

Pełny tekst można znaleźć pod linkiem poniżej:

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego

 


Tutaj znajdziesz najświeższe informacje dotyczące rynku nieruchomości. Prawo, podatki, wydarzenia.


Sprawdź, czy nieruchomość której wycenę chcesz zamówić znajduje się w zasięgu naszej działalności.